نیاز به راهنمایی دارید؟

افزایش وضوح و کیفیت تصویر دوربین مداربسته

یک معیار مهم برای انتخاب و ارزیابی دوربین مداربسته، کیفیت تصویر دوربین مداربسته است. در برخی موارد کیفیت پایین دوربین ها باعث از بین رفتن جزئیات تصویر می شود و دوربین عملکرد مطلوبی ندارد. عوامل متعددی در افزایش کیفیت فیلم دوربین موثر است. این گزارش به عوامل موثر بر وضوح تصویر دوربین مداربسته و راه های بالا بردن کیفیت فیلم دوربین مداربسته می پردازیم.

در برخی موارد کیفیت پایین تصاویر دوربین مداربسته که معمولاً به دلیل ایجاد نویز در دوربین مداربسته، ایجاد می گردد، مانع از شناسایی افراد می شود و فیلم تا حد زیادی بی فایده است. در ادامه برخی از این دلایل را بیان می کنیم.

دلایلی که باعث کاهش کیفیت و وضوح تصویر، ویدیوهای دوربین مداربسته میشود

1) گاهی ممکن است دوربین مداربسته در محیطی که در معرض گرد و غبار و باران است نصب شود. در این صورت با استفاده از استانداردهای IP و IK دوربین مداربسته می توان از افت کیفیت تصویر دوربین جلوگیری کرد. استاندارد IP دوربین را در برابر گرد و غبار و رطوبت محافظت می کند، در حالی که استاندارد IK از دوربین در برابر ضربه محافظت می کند.

2) هنگام خرید دوربین مداربسته از سازگاری دوربین و دستگاه ضبط DVR خود با یک دیگر اطمینان حاصل کنید. در برخی موارد دستگاه توسط دوربین مداربسته پشتیبانی نمی شود و همین امر باعث کاهش کیفیت تصویر دوربین مداربسته می شود.

3) دوربینی که استفاده می کنید ممکن است بی سیم نباشد و برای ارسال داده به وای فای نیاز داشته باشد. در صورتی که اینترنت و مودم شما ضعیف و دارای نویز باشد، کیفیت تصویر تغییر می کند. در این صورت می توانید با نصب نویز بلوکر یا خرید مودم، باعث بالا بردن کیفیت فیلم دوربین مدار بسته خود شوید.

4) طول کوتاه کابل دوربین مداربسته میتواند کیفیت تصویر دوربین مدابسته را کاهش دهد. از کابل های بلند برای نصب دوربین خود استفاده کنید، تا تصویر بهتر وبا کیفیت تری دریافت نمایید.

5) گاهی وجود ذرات گرد و غبار رو لنز دوربین مداربسته باعث ایجاد تاری در تصویر آن میشود.
مطمئن شوید که لنز دوربین تمیز است و درغیر این صورت لنز را تمیز کنید.

استفاده از نرم افزار برای بالا بردن کیفیت تصویر دوربین مداربسته

گاهی اوقات دوربینی که خریداری می کنید ممکن است علیرغم قدرت سخت افزاری خوب به دلایل مختلف از کیفیت بسیار پایینی برخوردار باشد. هنگامی که یک دوربین خوب یکی از مشکلات ذکر شده در ابتدای مقاله را داشته باشد و به درستی کار نکند، می توانید برای افزایش کیفیت تصویر ضبط شده دوربین مداربسته، از نرم افزارهای موجود در بازار استفاده کنید.

یکی دیگر از نرم افزارهای موجود، نرم افزارVideo Cleaner میباشد. این نرم افزار می تواند تصاویر ثبت شده توسط دوربین های مدار بسته را تحلیل کند. از جمله کاربردهای این نرم افزار می توان به استفاده از یافتن سرنخ های مربوط به جرایم و یا شفاف سازی تصاویر مبهم اشاره کرد.

خصوصیات برنامه  Video Cleaner

*دارای محیط کاربرپسند و جذاب
* امکان بهبود کیفیت تصویر عکس ها و تصاویر تار
* یافتن سرنخ از فیلم های دوربین مداربسته
* قابلیت بالابردن کیفیت فیلم دوربین مداربسته
* امکان خواندن پلاک و یا تشخیص چهره درفیلم و عکس با کیفیت پایین
* فراهم کردن بسیاری از ویژگی ها به عنوان یک ویراشگر ویدیو و عکس و بهبود آنها

نکات موثر در بالا بردن کیفیت تصاویر دوربین مداربسته

* یکی از معیارهای اندازه گیری وضوح تصویر، مگاپیکسل است که با اعداد نشان داده می شود. هر چه این عدد بیشتر باشد، باعث افزایش و بالا بردن کیفیت فیلم دوربین مداربسته می شود. بنابراین باید هنگام نصب و خرید دوربین مداربسته به رزولوشن آن توجه کنید. به عنوان مثال، از دوربین های پیشرفته با رزولوشن بالا برای خواندن پلاک خودرو در فضاهای باز استفاده می شود. حال اگر قصد نصب دوربین در فضای کوچکی مانند اتاق را دارید، نیازی به دوربین های رده بالا نیست و می توانید از دوربین هایی با رزولوشون پایین استفاده کنید.

* یکی از عواملی که افزایش کیفیت تصویر دوربین مداربسته را تحت تاثیر قرار می دهد، لنز آن است. دو نوع لنز در دوربین مدار بسته وجود دارد: لنز وریفوکال و لنز ثابت. دوربین های مداربسته با لنز ثابت فقط می توانند با زاویه ثابت عکاسی کنند؛ اما با لنزهای وریفوکال، می توانید پس از تنظیم لنز، زاویه دید دوربین را بین فواصل کانونی مجاز تغییر دهید.

* عملکرد WDR به شما این امکان را می دهد که بتوانید تفاوت و اختلاف نور در تصاویر را جبران کنید، این عمل موجب بالا بردن کیفیت فیلم دوربین مداربسته می شود. وقتی زاویه دید دوربین به سمت درب ورودی یا پنجره است، تصویر سوژه تاریک می شود و تصویر بیرونی بیش از حد روشن و تار می شود. با عملکرد WDR این مشکل حل شده و تصویر واضحی در اختیار کاربر قرار می گیرد.

* نرخ فریم یکی دیگر از عواملی است که نقش مهمی در ارائه فیلم های با کیفیت و وضوح تصویر دوربین مداربسته دارد. در عمل، نرخ فریم به معنای تعداد فریم هایی است که دوربین در هر ثانیه دریافت می کند، که این فاکتور بر حسب FPS بیان می شود. هر چه تعداد این قاب ها بیشتر باشد، تصویر صاف تر و کیفیت دوربین مداربسته بهتر میشود.

* (لرزشگیر دیجیتال) این ویژگی یک راه حل ایده آل برای دوربین هایی است که تصاویر آن ها به دلیل لرزش یا باد شدید تار می شود. این رویداد معمولا برای دوربین هایی که در ارتفاع یا بیرون از منزل نصب شده اند، اتفاق می افتد. با خرید و نصب دوربین های مداربسته با قابلیت DIS در ساختمان ها می توان از تیره و تار شدن تصاویر تا حدود زیادی جلوگیری کرد.

* تکنولوژی Super low illustration

با استفاده از این تکنیک می توانید در شرایط نوری بسیار کم، تصاویری عالی و با کیفیت دریافت کنید. این فناوری در مکان هایی که امکان دوربین مداربسته دید در شب وجود ندارد استفاده می شود و تاثیر زیادی در افزایش و بالا بردن کیفیت تصاویر و فیلم در دوربین مدار بسته دارد.

* برخی از دوربین های مداربسته مجهز به فناوری دید در شب هستند. نحوه کار این دوربین ها به این صورت است که علاوه بر جذب امواج نور مرئی، قابلیت جذب امواج مادون قرمز یا IR را نیز دارند. یک مشکل احتمالی در این نوع دوربین ها، جذب اشعه مادون قرمز در طول روز است. به دلیل حجم زیاد امواج مادون قرمز در طول روز، تصاویر گرفته شده توسط دوربین های IR در طول روز رنگ های غیر طبیعی دارند و از کیفیتی خوبی برخوردار نیستند.

این مشکل با استفاده از فناوری IR-CUT در دوربین های جدید حل می شود. روش کار به این صورت است که در طول روز فقط به امواج مرئی اجازه عبور می دهد و از عبور امواج مادون قرمز جلوگیری می کند. ولی در شب IR-CUT خاموش می شود و LED های مادون قرمز فعال می شوند.

نیاز به یک دوربین مداربسته دارید؟ با سام ایران تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت نام همکاری

برای ثبت نام همکاری و بهره مندی از تخفیفات ویژه یلدایی فرم زیر را تکمیل نمایید.