نیاز به راهنمایی دارید؟

آموزش جامع محافظت از نوسان برق دوربین مداربسته

برای پیشگیری ومحافظت از نوسان برق دوربین مدار بسته نیازی به انجام کارهای پیچیده نیست با چند راهکار ساده می توانیم از نوسان برق جلوگیری کنیم. نوسان برق دوربین مداربسته از رایج ترین علت هایی است که موجب آسیب به دوربین می شود. به طور کلی تمام تجهیزات الکترونیکی برای فعال شدن و کار کردن نیاز به انرژی برق دارند. هر تجهیزی براساس ویژگی که دارد از ولتاژ و جریان برق مشخصی پشتیبانی و تغذیه می کند. حال به هر دلیل ولتاژ برق کم یا زیادتر از استاندارد آن وسیله و دستگاه شود منجربه سوختن و آسیب دستگاه می شود. دوربین مداربسته از تجهیزات مهم و امنیتی است که در حفظ و نگهداری آن باید کوشا بود. در ادامه به بررسی چگونگی مانع نوسان برق در دوربین مداربسته شویم و آن را محافظت کنیم. از دلایل سوختن دوربین مداربسته، نوسان برق دوربین مدار بسته اولین  و متداول ترین علت هاست.

قانون 80درصد

هنگام روشن کردن دوربین ها، توصیه می شود از 80 درصد حداکثر ظرفیت منبع تغذیه برای جلوگیری از مشکلات اضافه بار استفاده کنید. فرض کنید 16 دوربین داریم که هر کدام 250 میلی آمپر دارند:

  • 16 دوربین x 0.25 میلی آمپر = 4 آمپر
  • هنگام در نظر گرفتن قانون 80٪: 4 آمپر / 0.80 = 5 آمپر

برای رعایت قانون 80 درصد، منبع تغذیه ما باید حداکثر خروجی برق کل حداقل 5 آمپر داشته باشد تا از اضافه بار احتمالی جلوگیری شود. با رعایت قانون 80 درصد، می‌توانید از طول عمر منبع تغذیه اطمینان حاصل کنید و هرگونه تقاضای ناگهانی برای برق بیشتر، مانند زمانی که سیستم برای اولین بار روشن می‌شود، را در نظر بگیرید. به این ترتیب سیستم با افت و نوسان برق در دوربین مداربسته مواجه نخواهد شد.

استفاده از محافظ برای پیشگیری از نوسان برق دوربین مداربسته

محافظ های دوربین مداربسته با توجه به ساختار و مدلی که دارند در بخش های مختلف می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. به عنوان محافظ کابل کواکسیال که برای جلوگیری از آسیب نوسان برق در اتصالات با بستر کواکسیال و فیش BNC استفاده می شود. این نوع از محافظ به صورت قطعه ایست که قبل از اتصال کابل به دستگاه قرار می گیرد و از طریق سیم اتصال به زمین برق اضافی را به زمین انتقال می دهد.

محافظ های استابلایزر نوع دیگری از محافظ های برق است که با تشخیص هر گونه افت جریان و تغییر ولتاژ یا همان نوسان برق مانع از آسیب دستگاه متصل می شود. استابلایزر در زمان تغییر ولتاژ اقدام به رفع آن نموده و جریان برق ثابتی را به دستگاه و دوربین های مداربسته می دهد.

محافظ های برق UPS نیز نوع دیگری از محافظ های برق برای تجهیزات الکترونیکی و دوربین مداربسته هستند. وجود باتری درون این محافظ موجب می شود در صورت قطع برق نیز شما از نعمت برق بهره مند باشید و تجهیزات شما خاموش نشوند. در زمان نوسان و تغییر ولتاژ نیز جریان با ولتاژ ثابت را به دستگاه  ها و تجهیزات متصل منتقل می کند.

محافظ برق UPS

یکی از روش های ساده و مفید برای جلوگیری از ایجاد نوسان برق، خرید یک دستگاه محافظ برق UPS است. این دستگاه بسیار پرکاربرد و کارآمد است. هنگام ایجاد نوسان برق، میزان اضافی برق را دریافت و ذخیره می کند. به این ترتیب اجازه نمی دهد که این میزان انرژی و برق اضافه روی سیستم نظارتی تاثیر منفی بگذارد. دستگاه محافظ برق ظاهری شبیه به خازن دارد و می توانید با خرید آن دوربین مداربسته خود را از آسیب تغییر ولتاژ برق حفظ کنید.

محافظ برق تحت شبکه IP

اگر از دوربین مداربسته تحت شبکه استفاده می کنید باید محافظ مخصوص آن را بخرید. این محافظ که در دو نوع تک پورت و چند پورت تولید و عرضه می شود، مانع از ایجاد نوسان برق در دوربین IP می شود.

در انتها…

پیشنهاد می گردد به منظور جلوگیری از مشکلات احتمالی دیگر با تعبیه یک فیوز به صورت جداگانه مستقیما یک کابل از کنتور برق به دستگاه UPS خود بکشید. همچنین برای دوربین های مداربسته ای که دارای بدنه فلزی هستند از پایه فلزی برای اتصال به یک سطح فلزی در ساختمان استفاده نکنید. اگر اینکار انجام شود ممکن در صورت وقوع نوسانات برق آسیب های احتمالی به کل سیستم وارد می شود. بنابر این بهتر است همواره از پایه های عایق برای نصب دوربین مدار بسته استفاده نمایید. همچنین می توانید از باکس های پلاستیکی در ابعاد مختلف و از جنس PVC استفاده کنید.

نیاز به یک دوربین مداربسته دارید؟ با سام ایران تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت نام همکاری

برای ثبت نام همکاری و بهره مندی از تخفیفات ویژه یلدایی فرم زیر را تکمیل نمایید.