نیاز به راهنمایی دارید؟

دید در شب در دوربین مداربسته


آموزش متنی:

آشنایی با دید در شب دوربین مداربسته

دید در شب یا IR یکی از مهم ترین بخش های دوربین مداربسته است که امروز قصد داریم به صورت کامل با این ویژگی کاربردی آشنا بشیم.

IR تشکیل شده است از تعدادی led مادون قرمز که محیط اطراف رو برای دید در شب دوربین مداربسته روشن میکند و امکان تصویر برداری دوربین مداربسته را برای ما فراهم میسازد. امواج مادون قرمز با چشم قابل مشاهده نیستند و فقط توسط سنسور دوربین ما میتوانیم این تصاویر را دریافت کنیم.

پس میتوان بدون استفاده از نور مرئی تصویری را در شب با استفاده از دوربین مداربسته دریافت کرد. اما استفاده از این قابلیت باعث از بین رفتن رنگ ها شده و تصویر دریافت شده در این شرایط به صورت سیاه و سفید زخیره میشود.

نکته: امواج مادون قرمز توسط شیشه یا سطح صیقلی بازتاب پیدا میکند و ما نمیتونیم تصویری از پشت شیشه در شب دریافت کنیم.

نقاط ضعف دید در شب IR:

اشباء شدن تصویر شخص زمانی که شخص در تاریکی به دوربین نزدیک میشود که باعث میشود تصویر شخص کاملا روشن شده و تشخیص چهره برای ما مشکل شود. قابلیت Smart IR که در بعضی از دوربین های مداربسته وجود داره باعث برطرف شده این مشکل میشود و احتمال ایجاد اشباء نوری در اجسام نزدیک دوربین مداربسته رو کاهش میده.

از دیگر مشکلات دید در شب IR میتوان به انعکاس نور توسط اجسامی که سطح صیقلی و صافی دارن مثل شیشه ، فلز و… اشاره کرد که باعث منعکس شدن نور مادون قرمز شده و در روند نظارت تصویر اختلال ایجاد میکنند. به همین دلیل است که از این نوع دوربین ها برای پلاک خوانی استفاده نمیشود. برای پلاک خوانی میتوانید از دوربین هایی با قابلیت LED یا وارم لایت که در آموزش “تفاوت تکنولوژی استارلایت و وارم لایت در دوربین مداربسته” آموزش داده شد استفاده نمایید.

led های مادون قرمز دارای برد نسبتا کمی بوده و حتی با افزایش تعداد led ها برد دید در شب ما نهایتا تا 30 متر خواهد بود و اگر محیط ما کاملا تاریک و بازتر باشد این برد کمتر هم میشود. بعضی از دوربین های مداربسته درای led های HC-IR هستند که جزو ledهای پرقدرت دید شب قرار میگیرند که به علت تمرکز بیشتر و انتشار متمرکز برد دید در شب خیلی بیشتری نسبت به دوربین های دید در شب معمولی دارند که برای محیط هایی کاملا تاریک و بزرگ استفاده میشوند.

IR CUT چیست؟

IR CUT در اصل نوعی فیلتر است که از ورود امواج مادون قرمز در طول روز به دوربین جلوگیری میکند. IR CUT باید در طول روز در مقابل لنز دوربین مداربسته قرار بگیره و برعکس در طول شب نباید در مقابل لنز دوربین قرار بگیرد. وظیفه این تغییرات برعهده ICR است که به معنی قطع کننده فیلتر مادون قرمز است و این وظیفه را در طول روز و شب به صورت اتوماتیک برعهده دارد.

امیدوارم این آموزش برای شما خواننده عزیز مناسب بوده باشد. شما میتوانید نظرات خود را با سام ایران به اشتراک بگذارید.

نیاز به یک دوربین مداربسته دارید؟ با سام ایران تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت نام همکاری

برای ثبت نام همکاری و بهره مندی از تخفیفات ویژه یلدایی فرم زیر را تکمیل نمایید.