نیاز به راهنمایی دارید؟

نگهداری و سرویس دوربین مداربسته

حفظ و نگهداری دوربین مداربسته

یکی از مساعلی که کمتر به اون توجه میشه نگهداری دوربین مداربسته هست. امروز میخوایم در مورد این صحبت کنیم که چطوری از دوربین مداربستمون نگهداری کنیم.

وقتی دوربین مداربستمون رو نصب میکنیم اکثرا نمیدونیم که چطور از اون مراقبت کنیم. با استفاده از چند روش ساده میتونیم طول عمر و عملکرد دوربین مداربستمون رو افزایش بدیم.

تمیز کردن لنز دوربین مداربسته:

لنز دوربین مداربسته یکی از مهم ترین اجزای دوربین مداربسته هستش چرا که تمام تصویر برداری ها از طریق لنز دوربین مداربسته انجام میشه. بنابر این باید به صورت دوره ای دوربین چک بشه تا از تمیز بودن لنز دوربین مداربسته مطمعن بشیم. پس لنز دوربین مداربسته باید عاری از هرگونه لک و گردوغبار باشه تا مانع از تصویر برداری نشه.

برای تمیز کزدن لنز دوربین مداربسته باید از پارچه مخصوص خود لنز استفاده بشه، چراکه هرگونه خط و خش روی لنز باعث خرابی تصویر دوربین مداربسته میشود.

محیط دوربین مداربسته:

یکی دیگر از راه های نگهداری از دوربین مداربسته تمیز کردن محیطی هستش که دوربین در اونجا قرار داره. بهتره که گیاهان و درختان رو از محیط پاک کنیم تا مانع از خرابی تصویر دوربین مداربسته نشه. و همینطور اجسام سیقلی که باعث بازتاب نور IR به دوربین میشود را از محیط حذف کنیم.

محل قرار گرفتن دوربین مداربسته:

یکی دیگر از راه های نگهداری دوربین مداربسته محیطی هستش که دوربین در اونجا نصب میشه. برای مثال دوربینی که در معرض گرد و غبار یا بارش برف و بارون قرار میگیره بهتره که از استاندارد IP67 استفاده بشه.

بررسی زنگ زدگی دوربین مداربسته:

حتما حواستون به زنگ زدگی دوربین مداربستتون باشه. سعی کنید به صورت دوره ای دوربین مداربستتون رو چک کنید که دچار زنگ زدگی نشده باشه. چراکه زنگ زدگی باعث خرابی تجهیزات ایمنی شما میشه. البته در اکثر دوربین های مداربسته از استندارد IP67 استفاده شده که مانع از هرگونه زنگ زدگی میشه.

اطمینان از اتصال درست کابل های دوربین مداربسته:

حتما به صورت دوره ای کابل ها و اتصالات دوربین چک بشه چراکه بررسی نکردن کابل ها باعث ایجاد خسارت های جبران ناپذیر میشه. پس باید کابل های دوربین مداربسته چک بشه که باعث جلوگیری از هرگونه اتفاق بشه.

بررسی منبع تغذیه دوربین مداربسته:

یکی از مهم ترین شرایط نگهداری از دوربین مداربسته بررسی منبع تغذیه دستگاه ها هست. بارها این اتفاق افتاده که کاربران متوجه خرابی منبع تغذیه نشدند و در شرایط حساس تصویر ضبط نشده و خسارت های جبران ناپذیریو ایجاد کرده.

بررسی عملکرد دستگاه ذخیره ساز دوربین مداربسته:

بهتر است به صورت دوره ای زمان، تاریخ، عملکرد فن و بازپخش تصویر چک بشه. زمانی که میخوایم تصویر دوربین مداربستمون رو چک کنیم مهم ترین المان تاریخ و زمان تصویر هستش. چراکه جستجوی تصویر در دستگاه ذخیره ساز بر اساس زمان و تاریخ است و همچنین باید به صورت دوره ای دستگاه ذخیره رو تمیز کنیم و از نصاب خودمون بخوایم به صورت دوره ای دستگاهمون رو سرویس کنه.

نکته: برای جلوگیری از مشکلات احتمالی متعلقات دوربین مداربستمون رو از فروشگاه های معتبر و دارای خدمات پس از فروش تهیه کنیم.

بررسی هارد دیسک دوربین مداربسته:

یکی دیگر از شرایط نگهداری دوربین مداربسته بررسی هارد دستگاه هست. وظیفه هارد دیسک ثبت اطلاعات و تصاویر دوربین مداربسته هست. بنابر این یکی از اجزای مهم دوربین مداربسته تنظیمات ذخیره سازی دوربین است. پس بهتر است تنظیمات ضبط روی گزینه ی “اور رایت” قرار بگیره تا اطلاعات قبلی به صورت تدریجی پاک شود و اطلاعات جدید جایگزین بشه.

بررسی روشنایی محیط نصب دوربین مداربسته:

یکی از ویژگی های لازم برای تصویر برداری، بررسی نور های محیطی و برطرف کردن نور های غیر استاندارد در محیط است.

کلام پایانی

سیستم های مداربسته به عنوان اصلی ترین ابزار های امنیتی باید به صورت دوره ای چک شوند و در حفظ و نگهداری آنها دقت شود.

نیاز به یک دوربین مداربسته دارید؟ با سام ایران تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت نام همکاری

برای ثبت نام همکاری و بهره مندی از تخفیفات ویژه یلدایی فرم زیر را تکمیل نمایید.