نیاز به راهنمایی دارید؟

Iris در دوربین مداربسته

Iris از اجزا داخلی دوربین مداربسته است که مانند عنبیه چشم انسان عمل می کند. علت نامگذاری این قطعه در دوربین نیز مشابهت عملکرد آن به عنبیه است. اختلال عملکرد در Iris دوربین مداربسته تاثیر مستقیمی بر کیفیت تصویر ثبت شده توسط دوربین دارد و وظیفه ی کنترل میزان نور ورودی از لنز را بر عهده دارد.
هر چه دهانه ی Iris بازتر باشد، میزان نور بیشتری وارد لنز دوربین می شود. در واقع هدف از به کار گیری Iris در دوربین مداربسته، جلوگیری از ثبت تصاویر بسیار روشن و یا بسیار تاریک است.

چگونگی عملکرد Iris و کارکرد آن

یکی از مهم‌ترین عواملی که در تهیه یک تصویر باکیفیت تاثیرگذار است را می‌توان نور مناسب دانست. در راستای این که شما توانایی ضبط یک تصویر که دارای کیفیت قابل‌قبولی است را داشته باشید، باید میزان مناسب و مشخصی از نور وارد لنز دوربین شما شود. البته رعایت این نکته به علت متغیر بودن میزان نور در فضاهای مختلف، چندان راحت نبوده و شما باید برخی از اقدامات را در این جهت در نظر بگیرید. با توجه به میزان نور محیط Iris، باز و بسته می شود. هم چنین به مدت زمانی که طول می کشد تا دریچه دوربین یک بار باز و بسته شود، سرعت شاتر میگویند.

انواع Iris دوربین مداربسته

  • آیریس دقیق P-Iris
  • آیریس ثابت Fixed Iris
  • آیریس دستی Manual Iris
  • آیریس اتوماتیک Auto Iris

تعاریف انواع Iris

 – آیریس دقیق P-Iris

در واقع مدل پیشرفته آیریس های خودکار به حساب می آید. کنترل دریچه آیریس در P-Iris به وسیله ی موتور های مکانیکی دقیق و با توجه به شدت نور محیط تنظیم می شود. معایب و مشکلات موجود در دیگر آیریس ها، در P-Iris وجود ندارد. با توجه به اینکه قیمت P-Iris از سایر مدل های گفته شده بیشتر است، بهتر است از آن ها فقط در موقعیت های حساس استفاده شود.

– آیریس ثابت Fixed Iris

آیریس ثابت با توجه به نامش قابلیت تنظیم ندارد و میزان باز بودن آن همیشه ثابت است و تنظیمات این مدل در کارخانه سازنده آن صورت گرفته است در آیریس ثابت هیچ کنترلی روی میزان نور ورودی در طول شبانه روز وجود ندارد. بنابراین از دوربین های مداربسته با این نوع Iris بیشتر در محیط هایی با شدت نور ثابت و داخلی مانند ادارات، مراکز تجاری، مسکونی و… استفاده می شود.

– آیریس دستی Manual Iris

در این نوع Iris قابلیت تنظیم میزان نور ورودی وجود داشته اما امکان استفاده از این قابلیت صرفا به صورت دستی فراهم است. در واقع شما در این شرایط باید میزان باز بودن Iris دوربین مداربسته را نسبت به نور محیط و به صورت دستی تنظیم کنید.
البته این قابلیت دارای نقاط ضعف مشخصی است. مهم‌ترین نقطه ضعف آیریس دستی نیاز به اعمال تغییرات در تنظیمات آن در فواصل زمانی کوتاه است که باید همزمان با تغییر میزان نور محیط انجام بگیرد.حتی تصور این که روزانه چندین بار Iris دوربین مداربسته خود را به صورت دستی تنظیم کنیم هم دشوار است اما این تنها نقطه ضعف آیریس دستی نیست.
نیاز به اعمال تغییرات زیاد، علاوه بر شما دوربین مداربسته را نیز خسته کرده و از عمر مفید آن می‌کاهد بنابراین شما باید قبل از تصمیم‌گیری در این مورد، تمامی این نکات را مدنظر داشته باشید.

– آیریس اتوماتیک Auto Iris

همان‌طور که احتمالا از نام این نوع آیریس دوربین متوجه شده‌اید، آیریس اتوماتیک قادر به تنظیم خودکار میزان نور ورودی در شرایط مختلف است. اگر دوربین شما به Auto Iris مجهز باشد، دیگر نیازی به تنظیم آن در محیط‌هایی با نور کم یا زیاد نیست و این بخش به طور خودکار میزان این نور را نسبت به نور موجود در محیط تنظیم خواهد کرد. در نتیجه شما بدون تنظیم Iris دوربین می‌توانید فارغ از میزان نور موجود در محیط، تصاویری باکیفیتی را ضبط کنید. این نوع آیریس امروزه خود به 2 دسته تقسیم شده که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

DC Iris : این نوع از دریچه آیریس توسط مدار داخلی دوربین کنترل می‌شود (کنترل موتور در دوربین است)
Video Iris : در این نوع دریچه آیریس توسط مدار کنترل کننده داخل لنز کنترل می‌گردد (کنترل در لنز است)

وجود چنین قابلیتی در آیریس اتوماتیک باعث شده که هزینه ساخت و در ادامه فروش آن نسبت به آیریس دستی بیشتر باشد و شما باید برای تهیه این آیریس هزینه بیشتری را صرف کنید. به طور کلی در محیط‌هایی که در طول شبانه‌روز میزان نور موجود در آن‌ها کاملا متغیر است، استفاده از دوربین مداربسته‌ای که به آیریس اتوماتیک مجهز است، بهترین انتخاب شما محسوب می‌شود.

نیاز به یک دوربین مداربسته دارید؟ با سام ایران تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت نام همکاری

برای ثبت نام همکاری و بهره مندی از تخفیفات ویژه یلدایی فرم زیر را تکمیل نمایید.